Stlačená kónická pružina

Stlačená kónická pružina

Příspěvekod Aleš » pon 27. dub 2015 16:37:24

Nemáte prosím někdo nějakou fintu na stlačitelnou pružinu? Vymodeloval jsem kónickou pružinu v konfiguraci "volná", přepnul do konfigurace "stlačená" a naivně doufaje, že edituji pouze aktuální konfiguraci, jsem změnil parametry Helix/Spiral. Ovšem pružina se změnila v obou konfiguracích stejně. Zkusil jsem to přes rovnice (o těch vím, že podléhají konfiguracím), ale tam zase SolidWorks (2012) bůhvíproč změnil počet závitů. Zapnul jsem Show Feature Dimensions, pracně vyhledal a změnil kóty, ale tím se mi zase celá pružina trochu "rozmotala", samovolně se změnily i kóty které jsem nezamýšlel. Teď mám dva modely, jeden pro volnou a jeden pro stlačenou pružinu, nějak s tím vyžiju, ale pořád si říkám, že pro to musí existovat systémové řešení, nejen obcházení problému? Pro jistotu připojuji modely, kdyby se v tom byl někdo ochotný vrtat :-)
Dík za případné rady.
Přílohy
filtracni vlozka, pruzina konicka.SLDPRT
(1.35 MiB) 636 krát
filtracni vlozka, pruzina konicka, stlacena.SLDPRT
(1.41 MiB) 619 krát
Aleš
 
Příspěvky: 93
Registrován: pon 18. črc 2011 21:05:27

Re: Stlačená kónická pružina

Příspěvekod .rf. » úte 28. dub 2015 6:56:10

Možností je několik.
1) Můžete mít v jednom souboru dvě tažení po křivce a v každé konfiguraci potlačit to, které nepotřebujete.
2) Můžete ve vašem modelu konfigurovat jednotlivé kóty šroubovice. Při větším množství kót je jednodušší řídit konfigurace excelovskou tabulkou.
3) Můžete výslednou šroubovici vytvořit z několika prvků, celkovou výšku pružiny řešit kótou jedné referenční roviny a ostatní parametry budou buď konstantní (počet závitů) nebo se nechají dopočítat pomocí rovnic (úhel šroubovice).
.rf.
 
Příspěvky: 333
Registrován: pon 31. led 2011 7:16:30

Re: Stlačená kónická pružina

Příspěvekod Aleš » úte 28. dub 2015 14:05:51

Dík, tu excelovskou tabulku jsem ještě nezkoušel, podívám se na to a když tak zkusím ty další varianty :-)
Aleš
 
Příspěvky: 93
Registrován: pon 18. črc 2011 21:05:27

Stlačená kónická pružina - vyřešeno

Příspěvekod Aleš » ned 03. kvě 2015 11:39:07

Excel se mi nějak nedařil, tak jsem nakonec použil ještě další variantu. Udělal jsem si napřed pomocnou plochu tažením úsečky po té šroubovici, potom (jen pro konfiguraci Stlačená) použil nestejnoměrné škálování a nakonec jsem pružinu táhnul po hraně té pomocné plochy. Na úplný závěr přišla plocha zase zrušit.

Sice to není úplně obecný postup, nepůjde použít u pružin kde si okrajové závity na sebe při stlačení dosednou, ale tady mi to pomohlo :-)
Přílohy
filtracni vlozka, pruzina konicka 2.SLDPRT
(1.49 MiB) 640 krát
Aleš
 
Příspěvky: 93
Registrován: pon 18. črc 2011 21:05:27


Zpět na Díl

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


cron