Dotaz na funkci odlehčení rohů

Dotaz na funkci odlehčení rohů

Příspěvekod Mikim » ned 12. kvě 2013 7:17:13

Zdravím, měl bych na vás dotaz, jestli nemáte tip na funkci. Nevím jestli jsem špatně hledal, nebo taková není. Jde mi o odlehčení rohů, viz. obrázek. Momentálně to dělám odebráním, kdy na každý daný roh vkládám předem vytvořený blok. je to ale zdlouhavé. Líbila by se mi funkce typu zaoblení, kde bych jen vyklikal hrany které se mají takto upravit..
Jde o frézované díly, které budou do sebe zapadat. Pokud je to bez tohoto vybrání, fréza nechá rádius, který pak brání uplnému dosednutí dílců na sebe.
Díky za případný tip..
Marek
Přílohy
Výstřižek.JPG
Mikim
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned 14. bře 2010 15:15:21

Re: Dotaz na funkci odlehčení rohů

Příspěvekod M - by stačilo » ned 12. kvě 2013 23:14:23

Tohle většinou řeším přímo ve skice.
Ale ještě můžeš do rohů dělat slepé díry pomocí průvodce dírami...
Mě dál nic dalšího nenapadá. Snad někdo bude mít lepší nápad.
M - by stačilo
 
Příspěvky: 153
Registrován: ned 03. dub 2011 19:39:52

Re: Dotaz na funkci odlehčení rohů

Příspěvekod kohen » pon 13. kvě 2013 8:25:48

Lze využívat knihovnu návrhů. Vytvoříte 2D skicu, 3D těleso, které se uloží jako prvek knihovny = využívá se opakovaně. Je to podobný princip jako s bloky.
SolidWorks 2013 - 2014
kohen
 
Příspěvky: 452
Registrován: úte 30. pro 2008 19:20:20

Re: Dotaz na funkci odlehčení rohů

Příspěvekod Mikim » pon 13. kvě 2013 15:00:35

S tím vkládáním děr by to bylo docela dobré a rychlé řešení, ale problém je, že zaoblení nemá střed na rohu těch ploch, ale trochu mimo, takže tato funkce nejde pro tento účel efektivně použít.
Tu knihovnu návrhů zkusím nastudovat, nemám s tím zkušenost.
A když už tady řeším takovéto věci, zeptám se ještě na další věc. Jde nastavit ve volbě "odebrat", aby se mi hned nabídla možnost odebrat "k dalšímu", protože momentálně se nabídne "Naslepo", a protože z 90% používám právě k dalšímu, tak mě to rozklikávání nabídky celkem otravuje. Stejně tak to je, když chci ve výkresu použít funkci "přerušený pohled" a tam "Malý zubatý řez" musím rozkliknout nabídku a teprv vybrat..
Nejde toto navolit jinak??
Když tak díky za tipy..
Mikim
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned 14. bře 2010 15:15:21

Re: Dotaz na funkci odlehčení rohů

Příspěvekod Miro » pon 13. kvě 2013 16:56:13

Dobrý večer,

riešte to priamo v skice, odľahčiť 4 rohy je otázka tak 20 sekúnd.

Funkcia na to nie je. Knihovna sa použiť dá, ale cez skicu to máte X krát rýchlejšie.

Miro
Miro
 
Příspěvky: 7
Registrován: pon 13. kvě 2013 16:24:13

Re: Dotaz na funkci odlehčení rohů

Příspěvekod Mikim » pon 13. kvě 2013 17:56:11

Zdravím. Samozřejmě to neřeším jen kvůli dílci, který jsem vložil na začátku. Ten byl jen pro ukázku toho co sháním.
Jde mi třeba o toto..
Výstřižek.JPG
Výřezy jen na trup a ocasní plochy

Na takových výřezech je těch rožků v zámcích už opravdu hodně, troufnu si říct, že i nějaká ta stovka. Je potřeba to buď doříznout ostrým nožem, nebo jehlovým pilníčkem zapilovat, tak aby zámky zapadly přesně do otvorů. Proto jsem měl právě dotaz na to, jestli to nejde nějakou funkcí..
Výstřižek2.JPG
Složený komplet model před dokončením potahu.

Navíc toto jsou poměrně jednoduché výřezy, spojovaných míst není tolik. I přesto jsem měl hooodně otlačené prsty od toho nože a pilníku.
Nabízí se taky ještě řešení, frézovat to třeba frézou 0.4mm, potom je ten rádius v rožku zanedbatelný, jenom že s tou je potřeba jen hodně pomalu a stačí aby se namotalo trošku víc vláken z překližky na frézu a brnk, je po ní. Proto to teď dělám frézou 1.5mm, ta snese řádově vyšší rychlost posuvu a jen tak se nezlomí. Nevýhodou ale je právě ten větší rádius, proto odlehčuji ty rožky právě tímto způsobem..
Mikim
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned 14. bře 2010 15:15:21

Re: Dotaz na funkci odlehčení rohů

Příspěvekod Miro » pon 13. kvě 2013 18:09:06

No, toto mení povahu veci...

V takomto prípade, žiaľ nič ma nenapadá, myslel som si , že sa jedná iba o pár rohov. Ale ináč ako to zadávať priamo do skice to asi nespravíte - ak je každý diel jedinečný.

Miro
Miro
 
Příspěvky: 7
Registrován: pon 13. kvě 2013 16:24:13

Re: Dotaz na funkci odlehčení rohů

Příspěvekod alda » pon 13. kvě 2013 18:39:29

Šlo by to řešit už zmiňovanými knihovními prvky.
V příloze zasílám ukázkové soubory, můžete z nich vycházet.

Při vytváření je důležité, PŘIŠPENDLIT si property manager, aby vše bylo rychlejší (viz. obrázky)

odlehceni_rohu-01.jpg

odlehceni_rohu-02.jpg
Přílohy
odlehceni_rohu.SLDLFP
(204 KiB) 494 krát
odlehceni_rohu_test.SLDPRT
(235 KiB) 461 krát
SolidWorks 2013
alda
Administrátor
 
Příspěvky: 231
Registrován: čtv 18. pro 2008 14:48:43
Bydliště: Třebíč

Re: Dotaz na funkci odlehčení rohů

Příspěvekod Mikim » pon 13. kvě 2013 19:14:48

To vypadá kolego velice dobře, ještě bych potřeboval poradit, jak vytvořit ten prvek a jak si ho umístit do té knihovny, aby to bylo po ruce..
Mikim
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned 14. bře 2010 15:15:21

Re: Dotaz na funkci odlehčení rohů

Příspěvekod alda » pon 13. kvě 2013 20:11:40

Soubor umístíte např. do knihovny návrhů - viz. obrázek.
Pak už jenom přetáhnete tento prvek na plochu vašeho dílu a je to.

Mrkněte kdyžtak na nějaká videa - http://jdem.cz/22rm9

odlehceni_rohu-03.jpg
SolidWorks 2013
alda
Administrátor
 
Příspěvky: 231
Registrován: čtv 18. pro 2008 14:48:43
Bydliště: Třebíč

Re: Dotaz na funkci odlehčení rohů

Příspěvekod Mikim » úte 14. kvě 2013 10:36:52

Tak mám vloženo v knihovně, funguje mi i vložení do dílu. Když vložim, musím pak ještě vyklikat hrany a vrchol, kterého se týká ta úprava. Nešlo by to ještě zjednodušit, tak aby šlo jen kliknout na hranu, tak jako když zadávám klasické zaoblení?
Jinak samozřejmě moc děkuju i za toto řešení, myslím že už takto to hodně zjednoduší práci..
Mikim
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned 14. bře 2010 15:15:21

Re: Dotaz na funkci odlehčení rohů

Příspěvekod pepe » stř 15. kvě 2013 12:13:54

Nevím jestli to není trochu mimo mísu, ale jestli se vždy jedná o takové "placky", mohl bys je modelovat pomocí nástrojů pro plechy.
Pokud máš plechový díl, tak po jeho rozvinutí můžeš automaticky nechat odlehčit vybrané/všechny rohy vybraným typem a tvarem odlehčení.
V SolidWorks menu Vložit >Plechové díly >Vyseknutí rohu - funguje to jen v rozvinutém tvaru, ale je to automatika, takže by ti to mohlo usnadnit nějakou prácičku
pepe
 
Příspěvky: 67
Registrován: stř 20. úno 2013 16:02:24

Re: Dotaz na funkci odlehčení rohů

Příspěvekod alda » stř 15. kvě 2013 12:26:30

Ano, pepe má pravdu, zkušte to tímto způsobem. Bude to asi nejjednodušší.
SolidWorks 2013
alda
Administrátor
 
Příspěvky: 231
Registrován: čtv 18. pro 2008 14:48:43
Bydliště: Třebíč

Re: Dotaz na funkci odlehčení rohů

Příspěvekod Mikim » čtv 16. kvě 2013 8:08:54

pepe píše:Nevím jestli to není trochu mimo mísu, ale jestli se vždy jedná o takové "placky", mohl bys je modelovat pomocí nástrojů pro plechy.
Pokud máš plechový díl, tak po jeho rozvinutí můžeš automaticky nechat odlehčit vybrané/všechny rohy vybraným typem a tvarem odlehčení.
V SolidWorks menu Vložit >Plechové díly >Vyseknutí rohu - funguje to jen v rozvinutém tvaru, ale je to automatika, takže by ti to mohlo usnadnit nějakou prácičku

Kolego pepe, to je přesně ta funkce, kterou na to potřebuju. Jedna se o frézování překližky nebo plastů, takže vždy "placka". Jen ještě jedna věc. ve funkci "vyseknutí rohu" je možnost "možnosti odlehčení" a "možnosti sražení rohu". V té druhé jde použít políčko "vybrat všechny rohy" ale u možnosti odlehčení mi to nechce nic vybrat. Co je potřeba udělat proto, aby to šlo?
Jinak ještě jednou díky..
Mikim
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned 14. bře 2010 15:15:21

Re: Dotaz na funkci odlehčení rohů

Příspěvekod pepe » pát 17. kvě 2013 14:57:04

tak to jsem rád:) myslím si´, že bys musel mít opravdu naohýbaný plech, kde v jeho rozvinu automaticky Solid rozpozná kritický místa, který automaticky vybere. U placky vlastně kritická místa při ohýbání nejsou, takže asi jen ruční oklikání.
Snad ti aspoň pomůže výběrovej filtr na hrany - klávesová zkratke E
pepe
 
Příspěvky: 67
Registrován: stř 20. úno 2013 16:02:24

Re: Dotaz na funkci odlehčení rohů

Příspěvekod Mikim » pát 17. kvě 2013 17:47:44

Nevadí, to vybrání potřebných rohů už je ten nejmeší problém. Tak ještě jednou dík.
Mikim
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned 14. bře 2010 15:15:21


Zpět na Díl

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


cron